Dünya’nın en prestijli dergilerinin başında kabul edilen Forbes, her zaman olduğu gibi en zenginler listesi ile sık sık gündeme geliyor. Uzun bir süredir listenin başında Bill Gates var. Biz sizler için bu kez, Türkiye ve Türkiye’deki iş adamları bu listenin neresinde merak ettik, araştırdık ve yayınladık! İşte Forbes’un 2016/Eylül ayında açıklamış olduğu “En Zenginler” listesine girmeyi başaran Türkiye’den 10 isim…

#10 Hamdi Ulukaya – Gıda (Chobani Yogurt)hamdi-ulukaya

Türkiye Sıralaması: 6
Dünya Sıralaması: 1011

1972 doğumlu Erzincanlı iş adamı Hamdi Ulukaya Türkiye’de 6. , dünyada ise en zengin 1011. kişi olup, aynı zamanda bu listenin de en genç ismidir. ABD’de yaşayan Ulukaya, Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden mezun olduktan sonra, Albany Üniversitesinde eğitim görmüştür.

2005 yılında satın aldığı kapatılmış bir yoğurt fabrikasını tekrar açmış, işletmiş ve özel tarifli yoğurtlarını burada üretmeye başlamıştır. Şu anda ise ABD’nin en çok satılan aromalı Yunan(Greek) yoğurt markası olan Chobani’nin kurucusu ve sahibidir.

Forbes’a göre Hamdi Ulukaya’nın serveti 1.8 milyar dolar olup, bulunduğu sırayı Suna Kıraç ile paylaşmaktadır.


#9 Suna Kıraç – Çeşitli Sektörlersuna-kirac

Türkiye Sıralaması: 6
Dünya Sıralaması: 1011

Ve bir başka Koç daha! Listenin 6. sırasında yer alan isim yine Koç Ailesi’nden: Suna Kıraç. Vehbi Koç ve Sadberk Koç’un en küçük çocuğu olan Suna Kıraç, Boğaziçi Üniversitesi Bankacılık ve Finansman bölümünden mezun olmuştur. 2000 yılından beri ALS hastalığı ile mücadele eden Kıraç’ın, London Business School tarafından kendisine verilen Onur Üyeliği bulunmaktadır. Türkiye’de eğitime yapmış olduğu katkılardan dolayı bu ünvana layık görülen Kıraç, sağlıklı yaşamı boyunca sosyal sorumluluk projeleriyle özellikle eğitim, kültür ve iş dünyasına birçok katkıda bulunmuş, ülkesi ve ülke ekonomisinin kalkınması için çalışmıştır. Bunlarla birlikte, Suna Kıraç ve eşi İnan Kıraç Pera Müzesi ve İstanbul Araştırma Enstitüsü’nün kurucularıdır.

Forbes’a göre net serveti 1.8 milyar dolar olan Suna Kıraç’ın en büyük başarılarından biri de yazmış olduğu “Ömrümden Uzun İdeallerim Var” adlı kitabıdır. 2006’nın en çok satan kitaplarından biri olan Ömrümden Uzun İdeallerim Var, 100.000’in üzerinde satmış ve tüm geliri Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bağışlanmıştır.


#8 Şarık Tara – İnşaatsarik-tara

Türkiye Sıralaması: 5 (Rahmi Koç, Mustafa Küçük, Erman Ilıcak)
Dünya Sıralaması: 906

Forbes’un açıklamış olduğu listeye göre sırasını Erman Ilıcak, Mustafa Rahmi Koç ve Mustafa Küçük ile paylaşan bir diğer isim Sarık Tara’dır. Üsküp doğumlu Sarık Tara, Enka Holding’in Fahri Başkanıdır. 2014 yılının vergi rekortmeni olan Tara, Holding’inin yönetim kurulu başkanlığını oğlu Sinan Tara ile birlikte yönetmektedir. Servetini oluşturan inşaat sektöründe, işin ticaret kısmında olduğu kadar teknik kısmında da donanımlıdır. Öyle ki, 1954 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden mezun olan Tara, günümüzde de Enka Holding’in inşaat yüksek mühendisidir.  

Mustafa Küçük’ün net serveti ise 2 milyar dolar.


#7 Mustafa Küçük – Tekstil, Perakende ticaretmustafa-kucuk

Türkiye Sıralaması: 5 (Rahmi Koç, Erman Ilıcak, Şarık Tara)
Dünya Sıralaması: 906

Malatyalı iş adamı Mustafa Küçük servetinin çoğunu hazır giyim sektöründen elde etmiştir. 1985 yılında George Amoual tarafından kurulan LC Waikiki’yi 1997 yılında ortağı Şefik Yılmaz Dizdar (%49.91 Küçük Ailesi, %36. 11 Dizdar Ailesi) ile birlikte satın almış ve zamanla LC Waikiki’yi Türkiye’nin en değerli markalarından biri haline getirmiştir. LC Waikiki günümüzde 32 ülkede 683 mağazada hizmet vermektedir. Evli ve 3 çocuk sahibi Mustafa Küçük, LC Waikiki’nin de bünyesinde bulunduğu Tema Grubu’nun CEO’su ve hissedarıdır.

Forbes’un açıklamış olduğu listeye göre Mustafa Küçük’ün net serveti 2 milyar dolardır.


#6 Mustafa Rahmi Koç – Çeşitli sektörlerrahmi-koc

Türkiye Sıralaması: 5 (Erman Ilıcak, Mustafa Küçük, Şarık Tara)
Dünya Sıralaması: 906

Türkiye’nin medyada en sık gördüğü zenginlerden olan Rahmi Koç, birçok kişi tarafından Türkiye’nin en zengin insanı olarak görülmektedir. Ancak, Forbes’un verilerine göre Rahmi Koç, Türkiye’deki en zengin 5. kişidir(bu ünvanı 3 isimle paylaşmaktadır) . Dünya sıralamasında ise 906. sırada yer alır.

1930 doğumlu Koç, Koç Holding’in Yönetim Kurulu Onursal Başkanı’dır. Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 1984’te babası Vehbi Koç’tan devralmış, 2003 tarihinde de büyük oğlu Mustafa Koç’a devretmiştir. Ancak Mustafa Koç’un vefatı sonrası bu göreve ortanca oğlu Ömer Mustafa Koç getirilmiştir.

Robert Koleji mezunu olan Rahmi Koç,  ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nde Endüstriyel Sevk ve İdare Bölümü’nden mezun olmuştur.

Forbes’un açıklamış olduğu listeye göre Mustafa Rahmi Koç’un net serveti 2 milyar dolardır.


#5 Erman Ilıcak – İnşaaterman-ilicak

Türkiye Sıralaması: 5 (Rahmi Koç, Mustafa Küçük, Şarık Tara)
Dünya Sıralaması: 906

Malatyalı iş adamı olan Erman Ilıcak, Ankara TED Koleji mezunudur. Aynı zamanda TED Ankara Kolejliler Spor Kulübü Başkanı’dır. Üniversite hayatını ODTÜ’de inşaat mühendisliği alanında tamamladıktan sonra, Viyana Ekonomi Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nin ortak MBA programından mezun olmuş, 2011 yılında ise International School of Management’ta İşletme doktorası yaparak eğitim hayatını tamamlamıştır.

Rönasans Holding’in Başkanı olan Erman Ilıcak, Forbes’un 2016/Eylül “Dünyanın En Zengin İnsanları” listesinde 810. sırada yer almaktadır. Forbes’un verilerine göre net serveti 2 milyar dolar olarak açıklanmıştır.


#4 Semahat Sevim Arsel – Çeşitli sektörlersemahat-sevim-arsel

Türkiye Sıralaması: 4
Dünya Sıralaması: 810

Vehbi Koç ve Sadberk Koç’un kızı ve aynı zamanda 4 çocuktan en büyüğü olan 1928 doğumlu Semahat Sevim Arsel, Koç Holding’in Yönetim Kurulu üyesidir. Forbes’un 2016/Eylül “Dünyanın En Zengin İnsanları” listesinde Arsel, 810. sırada yer almış ve net serveti 2.2 milyar dolar olarak açıklanmıştır. Arsel, TURYAT ve SANERC şirketlerinin başkanlığını yapmaktadır. Bununla birlikte, Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Semahat Sevim Arsel Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) kurucu üyeleri arasındadır. 2012 yılında olduğu gibi 2016 yılında da Türkiye’nin vergi rekortmeni Semahat Sevim Arsel olmuştur. Listenin 2. sırasında ise kardeşi Rahmi Koç yer almaktadır.


#3 Ferit Faik Şahenk– Banka, Medyaferit-sahenk

Türkiye Sıralaması: 3
Dünya Sıralaması: 722

Doğuş Holding ve Garanti Bankasının Yönetim Kurulu Başkanı olan Ferit Faik, Forbes’un 2016/Eylül “Dünyanın En Zengin İnsanları” listesinde 722. sırada yerini almıştır. Boston Üniversitesi Pazarlama ve İnsan Kaynakları bölümünden mezun olduktan sonra, Harvard Üniversitesi’nin Yönetici Programı ile eğitim hayatını tamamlamıştır. 1991 yılında ise Garanti Menkul Kıymetler şirketini kurmuştur. 1990 yılından 7997 yılına kadar Doğuş Otomotiv’in Yönetim Kurulu başkanlığında görev almış, 2001’de ise Doğuş Holding’in başına geçmiştir. Ferit Şahenk aynı zamanda 1907 Fenerbahçe Derneği’nin yöneticisi ve Fenerbahçe Spor Kulübü’nün maddi destekçisidir.

Doğuş Grubu bünyesinde olan bazı markalar: NTV, NTV Avrupa, NTV Spor, Kral Pop TV, Kral FM, NTV Radyo, Star TV, TV8(Acun Medya ile ortak), Garanti Bankası, Doğuş Otomotiv, D-Hotels & Resorts, Maçakızı Bodrum, Park Hyatt İstanbul Maçka Palas, Körfez Havacılık, GQ Türkiye, Vogue Türkiye, Glamour, National Geographic Türkiye, Günaydın Et, Ulus 29, Zuma, Roka, Gucci, Armani Jeans.

Ferit Faik’in Forbes dergisinin 2016 (Eylül) verilerine göre net serveti 2.4 milyar dolardır.


#2 Hüsnü Özyeğin – Finanshusnu-ozyegin

Türkiye Sıralaması: 2
Dünya Sıralaması: 666

Hüsnü Özyeğin, lise öğrenimini Robert Koleji’nde, üniversite öğrenimini ise ABD’de bulunan Oregon State University’de inşaat mühendisliği alanında tamamlamıştır. Ardından Harvard’da master yapan Özyeğin, üniversite yıllarında finans alanına yönelmiştir. ABD’de 3 yıllık çalışma hayatını noktalayarak Türkiye’ye dönen Hüseyin Özyeğin, Robert kolejindeki arkadaşı Mehmet Emin Karamehmet’in teklifi üzerine 1977’de Pamukbank’ın Genel Müdür’ü olmuştur. Henüz 32 yaşındayken, başarıları sayesinde genel müdür olan Özyeğin, 7 yıl sonra yine Mehmet Emin Karamehmet’e ait olan Yapı Kredi bankasına geçmiş ve burada da Genel Müdür koltuğuna oturmuştur. 1984 yılından 1987 yılına kadar sürdürdüğü 4 yıllık YK Genel Müdürlük görevinin ardından Özyeğin, kendi bankasını kurma kararı alarak görevinden ayrılmıştır.

1987 yılında Finansbank’ı kuran Özyeğin, 2006 yılında değerini yükselttiği bu bankayı Yunanistan’ın en büyük bankası olan NBG’ye (National Bank of Greece) 2.8 milyar dolara satmıştır. Fiba Holding bünyesinde bulunan Gima ve Endi’yi 2005 yılında Carrefoursa’ya sattı. Finans alanında gösterdiği başarıyı süpermarket zinciri alanında gösteremediğini itiraf ederek, bu başarısızlığı “En büyük hatalarımdan biri” diye nitelendirdi.

2002’de Fiba Sigorta’yı kurmuş ve ciddi bir değer kazandırdıktan sonra 2010 yılında Sompo Japan’a satmıştır. 2013 yılında kurduğu Fibahayat ve beraberinde gelen BES hizmeti ise, Hüsnü Özyeğin’in hem en çok güvendiği hem de en başarılı olduğu işlerden biri olmuştur.

Ayrıca Hüsnü Özyeğin 2007 yılında Özyeğin Üniversitesini kurmuştur. Üniversite kısa sürede en çok tercih edilen üniversiteler arasına girmeyi başarmıştır.

Fiba Holding’in kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı, 72 yaşındaki Hüsnü Özyeğin’in Forbes dergisinin 2016 (Eylül) verilerine göre net serveti 2.6 milyar dolardır.


#1 Murat Ülker – Gıda, Üretimmurat-ulker

Türkiye Sıralaması: 1
Dünya Sıralaması: 595

Murat Ülker, Forbes’un ünlü “Dünyanın En Zengin İnsanları” listesindeki en zengin Türk

olarak sıralamaya girmiştir. Bu listeye göre Ülker, dünyadaki en zengin 595. kişidir. Kendisi, yiyecek ve içecek sektörünün lider markası Yıldız Holding’in Yönetim Kurulu Başkanıdır. İstanbul Erkek Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu Murat Ülker’in okul hayatındaki başarısı, parlak geleceğinin sinyallerini verir nitelikte olmuştur.

Yıldız Holding’de sırasıyla Kontrol Koordinatörü, İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdürlük mevkilerinde çalışan Ülker, 2000 yılında üstlendiği İcra Kurulu Başkanlığına 2008’den günümüze Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam etmektedir. 

Murat Ülker’in Forbes dergisinin 2016 (Eylül) verilerine göre net serveti 2.9 milyar dolardır.

Kaynak: http://www.forbes.com/billionaires/list/21/#version:static