Dünyada altın, zümrüt, elmaslarla otomobillerini kaplatan insanlar varken, dünyanın en pahalı otomobillerini bulmak oldukça zorlaşıyor ve herhangi bir limitle sınırlı kalmıyor. Bu nedenle biz, bu galeride üzerinde hiçbir “kullanıcı eklentisi” bulunmayan, üreticiler tarafından fabrikadan olduğu çıktığı gibi pahası biçilen otomobilleri inceledik. İşte karşınızda dünyanın en pahalı 11 otomobili!

 

#11 2 milyon dolar – Koenigsegg Regera

10

Listede sık sık göreceğiniz İsveç otomobil üreticisi Koenigsegg, bizi listede Regera modeliyle karşılıyor.

0 km’den 400 km’ye 20 saniyeden daha kısa bir zamanda çıkan Koenigsegg Regera’nın yakıt depo kapasitesi ise 5 litre. Tam 1500 beygir gücüne sahip olan bu yer uçağı, V8 çift turbo beslemeli benzinli motora sahip.

 

#10 2 milyon dolar – Koenigsegg One:1

9

“Dünyanın ilk mega otomobili” olarak tanıtılan İsveç otomobil üreticisi Koenigsegg’nın One 1 modeli, dünyanın en pahalı 10. otomobili olma özelliğini taşıyor.

1341 beygir gücüne sahip olan Koenigsegg One 1’in yakıt deposunun hacmi 5 litredir. V8 32V çift turbolu benzinli motora sahip olan bu “canavar” otomobilin maksimum yapabileceği hız 400 km. 0’dan 100 km’ye ise şaşırtıcı bir şekilde 20 saniyede çıkıyor.

 

#9 2.5 milyon dolar – Bugatti Chiron

8

1909 yılından bu yana yüksek performanslı Fransız otomobil üreticisi Bugatti’nin Chiron modeli, dünyanın en pahalı 9. otomobili ünvanına sahip. Fiyatı 2.5 milyon dolar olan ve karbon fiber kaplama olan Chiron’dan 500 adet üretilmiştir.

Bugatti Chiron 8 litrelik yakıt deposu hacmine sahip olup, 0’dan 100 km’ye 2.5 saniyede çıkabiliyor. W16 motoruna sahip olan bu muhteşem otomobilin beygir gücü tam 1478 hp! Chiron’la yapılabilecek maksimum hız ise 461 km.

 

#8 2.5 milyon dolar – Ferrari F60 America

7

Türkiye’de bu listedekilerin içlerinde en sık, hatta belki de bir tek onu gördüğümüz Ferrari markasında sıra! İtalyan otomobil markası Ferrari’nin piyasaya sürdüğü F60 America modeline sahip olmak için ödenmesi gereken tutar 2.5 milyon dolar.

6.3 l,trelik yakıt deposu kapasitesi, V12 ve 730 beygir gücüne sahiptir.

 

#7 2.6 milyon dolar – Pagani Huayra BC

6

İtalyan Pagani şirketi tarafından üretilen Huayra BC model süper otomobilin değeri tam 2.6 milyon dolar!

LED gündüz farlı ön tampona sahip Huayra BC’nin teknik özelliklerine göz atacak olursak; 6 litrelik bir yakıt deposuna sahiptir. 7 ileri otomatik şanzımana sahip olan ve 0’dan 100 km’ye 3.3 saniyede çıkabilen Huayra BC’nin beygir gücü ise 730’dur.

 

#6 3 milyon dolar – Ferrari Pininfarina Sergio

5

İtalyan otomobil üreticisi Ferrari’nin Pininfarina Sergio modeli tam 3.0 milyon dolar değerindedir ve yalnızca 6 tane üretilmiştir.

Bu otomobili bu kadar özel yapan ne derseniz, buyrun özellikleri: 110 litre yakıt deposu kapasitesine sahip otomobilin maksimum hız kapasitesi 320 km. 0’dan 100 km’ye ise 3.4 saniyede çıkıyor.

 

#5 3.4 milyon dolar – Limited Edition Bugatti Veyron by Mansory Vivere

4

Ve şimdi de karşınızda Fransız üst segment otomobil üreticilerinden Bugatti’nin sınırlı sayıda ürettiği Bugatti Veyron by Mansory Vivere. Bu muhteşem aracın değeri tam 3.4 milyon dolar değerinde.

Öne çıkan özellikleri; Bugatti Veyron by Mansory Vivere, karbon fiber kaplamadır. İnci beyazı ve siyah ile mükemmel bir uyum içinde olup, LED ışıklarına sahiptir. 1001 beygir gücüne sahiptir. 100 km’yi ise 2.5 saniyede çıkar. 8.0 W16 motor gücüne sahiptir. Yakıt deposu hacmi ise 100 litredir.

 

#4 3.4 milyon dolar – W Motors Lykan Hypersport

3

W Motors tarafından sınırlı sayıda üretilen Lykan Hypersport, dünyanın en pahalı 11 otomobilleri arasında yerini almıştır. Ancak bu otomobilin en önemli özelliklerinden biri Orta Doğu’da üretile ilk süper otomobil olmasıdır. Hızlı ve Öfkeli (Fast and Furious) filminde ve Asphalt 8, GT Racing gibi dünyaca ünlü oyunlarda da kullanılmıştır.

Lykan Hypersport’un birçok önemli özelliği bulunmaktadır: Farında gömülü mücevherler barındıran ve titanyum LED ışıklara sahip olan Hypersport, 15 karatlık 420 tane elmasa sahiptir. 3.7 litre kapasitesi olan bu otomobilin beygir gücü 740’tır. 100 km’ye 2.8 saniyede ulaşan Hypersport’un maksimum hızı ise 385 km.

 

#3 4.5 milyon dolar – Lamborghini Veneno 

2

Spor otomobil sınıfında olan bir diğer otomobilse 4.5 milyon dolar değerindeki İtalya merkezli Lamborghini’nin Veneno’su. 9 adet üretilen bu otomobil polikarbon ile şekillenmiştir.

Lamborghini Veneno’nun teknik özelliklerinden bahsedelim: Otomobil tam 750 beygir gücünde, 6.5 litrelik kapasite, V12 motor ve 7 vitesli, ISR şanzımanına sahip. 2.9 saniye içerisinde ise 0’dan 96 km’ye çıkabiliyor. Veneno’nun ulaşabileceği maksimum hız ise 355 km.

 

#2 4.8 milyon dolar – Koenigsegg CCXR Trevita

1

İşte karşınızda dünyanın en pahalı 2. “otomobil”i: Koenigsegg CCXR Trevita! İsmi kadar fiyat hanesi de bir o kadar uzun olan bu İsveç otomobilinin değeri tam 4.8 milyon dolar. Trevita, elmaslarla ve karbon fiberle kaplı olup, 1000 beygir gücüne sahip. Dünyada şimdilik 2 adet üretilen bu otomobillerden biri dünyaca ünlü boksör Floyd Mayweather’e ait.

Gelelim bu otomobilin ön plana çıkan özelliklerine; Koenigsegg CCXR Trevita’nın ulaşabildiği maksimum hız seviyesi 402 km. 3 saniye içerisinde ise 0’dan 100 km’yi tamamlayabiliyor. Bu da onu hem dünyanın en pahalı hem de en hızlı otomobillerinin arasında yapıyor!

 

#1 8 milyon dolar – Maybach Exelero

maybach

Dünyanın en pahalı otomobiline geldiğimizde, ünvanını uzun zamandır koruyan, Alman otomobil üreticisi Maybach’ın Exelero modeli karşımıza çıkıyor. Fiyatı 8 milyon dolar olan Maybach Exelero’dan yalnızca 1 tane üretildiği ve son sahibinin müzisyen Birdman olduğu biliniyor.

2005 yılında üretildiği günden bugüne hala dünyanın en pahalısı olan bu otomobilin beygir gücü 700. 0’dan 100 km’ye ise 4.4 saniyede çıkan Exelero ile yapılabilecek maksimum hızı 350 km. Otomobil karbon fiber ve alüminyumdan üretilerek hem dayanıklılık hem de teknoloji bakımından oldukça kalitelidir.

Bu aracın tasarımının bir tasarım yarışmasında, o zamanlarda 24 yaşında olan ve Ulaştırma Tasarım öğrencisi olan Fredrik Burchhard’ın elinden çıktığını biliyor muydunuz?

 

Sizin favoriniz hangisi?