Para… En değerlisi de, en değersizi de olsa “para” kavram olarak keşfedildiğinden beri her daim değerli olmuştur. Bir ülkenin parasının değerli ya da değersiz olması, bize o ülke ilgili bir takım bilgileri verir. Ancak unutulmamalıdır ki, her parası değerli olan ülke sosyal-kültürel-siyasi olarak %100 iyi durumda olacak diye bir kural yoktur. Örneğin, listeye giremeyen hatta TL’den de düşük olan İsveç Kronunu baz alarak İsveç’in gelişmemiş bir ülke olduğunu söyleyemeyiz. Tam tersi olarak İsveç dünyanın gelir seviyesi en yüksek ve en huzurlu ülkelerin başında gelmektedir.

 

Biz bu yazımızda sizler için dünyanın en değerli paralarını ve TL karşılıklarını derledik. Dünyanın en pahalı 10 parasını öğrenirken aynı zamanda o döviz türüne ait birçok bilgiyi de öğreneceksiniz.

Keyifli okumalar….

 

10. Avustralya Doları (AUD)
1 AUD yaklaşık olarak 2,26 TL’ye denk gelmektedir*

aud100

 

 

 

 

 

 

Avustralya doları Japon ve Orta Doğu ticaretinin etkisine maruz kalan ve tıpkı Kanada doları gibi emtia temelli bir dövizdir. 2015 doğal kaynak sektörü açısından oldukça kötü bir yıl olmuştu ve etkileri Avustralya dolarının değer kaybetmesi ile açıkça belli oluyordu. Ancak tüm bu yaşananlara rağmen AUD hala, dünyanın en değerli 10 dövizi arasında yer almaktadır.

 

9. Singapur Doları (SGD)
1 SGD yaklaşık olarak 2,23 TL’ye denk gelmektedir*

sng

 

 

 

 

 

 

 

1965 yılında bağımsızlığını kazanan Singapur, kendi para birimi olan Singapur dolarını çıkarmıştır. İlk başta Singapur doları İngiliz pounduna, ardından Amerikan dolarına sabitlenmişti. Ancak, 20 yıl sonra dalgalı kur sisteminin gelmesi ile birlikte SGD’nin değeri resmen fırladı. Bunu Singapur’un Doğu’nun(Asya) entelektüel merkezi haline gelmesi de oldukça etkilemişti. Günümüzde Singapur doları, para değerini korumakta ve dünyanın en değerli dövizleri arasında yerini almaktadır.

 

8. Brunei Doları (BND)
1 BND yaklaşık olarak 2,23 TL’ye denk gelmektedir*

brunei

 

 

 

 

 

 

 

Brunei, Güneydoğu Asya’da bulunan oldukça küçük bir ülkedir. Malezya ile Güney Çin Denizi arasına sokulmuş bu küçük ülkenin kişi başına düşen milli gelir (GDP) oranı olağanüstü bir şekilde yüksektir. 2010 yılının ortalarında zirveden ciddi bir düşüş yaşayan Brunei doları, buna rağmen küresel döviz piyasasında hala değerli kabul edilmektedir.

 

7. Libya Dinarı (LYD)
1 LDY yaklaşık olarak 2,16 TL’ye denk gelmektedir*

libya

 

 

 

 

 

 

 

“Arap Baharı” döneminde Libya, ciddi bir kaosa gömülmüştü. Demir yumruklu diktatörleri Muammer Kaddafi’nin, öfkeli kalabalık tarafından linç edilerek devrilmesi, tüm ülkeyi bir araya getirse de ülke oldukça karmaşıktı. Tüm bunlarla birlikte, Libya’nın bol petrol kaynağının olması ülkenin dövizinin itibarını koruyordu. Libya, itibarını korumaya devam ediyor olacak ki, dünyanın en değerli ilk 10 dövizi arasında yer almaktadır.

 

6. İsviçre Frangı (CHF)
1 CHF yaklaşık olarak 3,09 TL’ye denk gelmektedir*

isvicre-frangi

 

 

 

 

 

 

 

 

İsviçre’nin ünlü ve gizemli banka sektörünün ortaya çıkarmış olduğu İsviçre frangı, uluslararası sermaye için güvenli liman olarak kabul edilmiştir. İsviçre Para Birliği’ne katıldığında, İsviçre frangını feshetmek yerine ikili sistemi kabul etmiştir. Uzun zamandır olduğu gibi şu anda da dünyanın en değerli dövizleri arasındaki yerini almıştır.

 

5. Euro (EUR)
1 EUR yaklaşık olarak 3,35 TL’ye denk gelmektedir*

100euro

 

 

 

 

 

 

 

 

İşlevsiz olan ekonomik ve politik sistemlerine rağmen, Euro hala Amerikan dolarından değerli bir konumda bulunmakta ve dünyanın en pahalı dövizlerinden biri olma özelliğini sürdürmektedir.

 

4. İngiliz Poundu (GBP)
1 GBP yaklaşık olarak 3,97 TL’ye denk gelmektedir*

gbp

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyada daha yaygın kullanım alanına sahip olan Amerikan doları ve Euro’ya karşın, Pound (sterlin) çok uzun zamandır iki dövizi de geride bırakarak, dünyanın en değerli ilk 4 parası arasında yerini almıştır.

 

3. Umman Riyali (OMR)
1 OMR yaklaşık olarak 7,83 TL’ye denk gelmektedir*

omr

 

 

 

 

 

 

 

 

Umman’ın resmi para birimi olan Umman riyali, dünyanın en değerli 3. Parasıdır ve Umman Merkez Bankası tarafından dağıtılır. Petrol, ülkenin doğal zenginliklerindendir ve paralarının bu denli değerli olmasında büyük rol oynamaktadır.

 

2. Bahreyn Dinarı (BHD)
1 BHD yaklaşık olarak 7,99 TL’ye denk gelmektedir*

bahreyn

 

 

 

 

 

 

 

Bahreyn Dinarı Suudi Arabistan ile olan bağı nedeniyle değer kaybetme kaygısı taşımayan bir paradır. Bununla birlikte, Bahreyn Krallığı’nın Birleşmiş Milletler Deniz Üssü’ne ev sahipliği yapması burayı stratejik açıdan da oldukça önemli bir konuma taşımıştır. Tüm bu nedenler, ülkenin dövizine oldukça pozitif yönde yansıyarak, Bahreyn dinarının dünyanın en değerli 2. para birimi ünvanını almasını sağlamıştır.

 

1. Kuveyt Dinarı (KWD)
1 KWD yaklaşık olarak 10 TL’ye denk gelmektedir*

kuveyt

 

 

 

 

 

 

 

Kuveyt dinarı da ham petrolün olumlu etki ettiği bir başka para birimidir. Döviz, ilk olarak 1961 yılında online piyasalardaki yerini almıştır. İlk olarak yalnızca Hindistan rupisi ile döviz çifti oluşturmuştur(KWD/INR). Daha sonra ise diğer para birimleri ile de döviz çifti oluşturmuştur. Şu anda Kuveyt Dinarı, dünyanın en değerli para birimi olarak kabul edilmektedir.

*Bu yazıda yer alan dövizlerin TL karşılığı anlık fiyatlara göre yazılmıştır. Ancak kur sürekli olarak güncellenmektedir. Bu nedenle son fiyatları kontrol etmenizi öneririz.